6 ДЕКЕМВРИ
СОФИЯ, КОНФЕРЕНТНА ЗАЛА, РЕКТОРАТ НА СУ

Сутрешна сесия:
Модератор: Тодор Христов 
9:30 – 10:00 Камелия Спасова – Аналогия и аномалия: хетеротопия на библиотеката в Александрия и Пергам
10:00 – 10:30 Димитър Божков – За колекционерството и историята. Наследството на Марио Праз
10:30 – 11:00 Галина Георгиева – Руската космическа „програма“: от библиотеките до Байконур
11:00 – 11:30  Наталия Христова – Изчезващите деца : биополитика на постсмъртното човечество
11:30 – 12:00 Ангел Игов – Фрагменти от възможни щати в „Подземната железница“ на Колсън Уайтхед 
12:00 – 12:30 Дискусия
12:30 – 13:30 Почивка
 
Следобедна сесия:
Модератор: Александър Кьосев
13.30 – 14.00 Кирил Василев – Биотехнологичната утопия в романа „Елементарни частици“ на Мишел Уелбек
14.00 – 14.30 Катерина Кокинова – Утопия начетена, утопия нечетена
14.30 – 15.00 Доротея Табакова – Съпротива чрез несъпротива: Евангелие според Зайо
15.00 – 15.30 Райко Байчев – „Есента на патриарха“ като антиутопия.
15.30 – 16.00 Дискусия
16.00 – 17.30 – Кръгла маса „Дистопиите в България“ с участието на Васил Георгиев, Александър Белтов, Чавдар Парушев, Александър Кьосев
 

7 ДЕКЕМВРИ
АПРИЛЦИ, ХОТЕЛ „ЦЕНТЪР“

Следобедна сесия:
Модератор: Еньо Стоянов 
15:00 – 15:30 Васил Видински – Утопията между техническия и практическия разум
15:30 – 16:00 Стилиян Йотов – „Реализмът и утопизмът в „реалистичната утопия“ на Джон Ролс
16:00 – 16:30 Тодор Христов – Пророкът атеист. Освобождаването на желанието като банална утопия
16:30 – 17:00 Дискусия
17:00 – 17:30 Почивка
17:30 – 18:00 Меги Попова – Утопията за изход от идеологията и самолегитимацията на знанието
18:00 – 18:30 Георги Илиев – Съдбата на мисленето в два съвременни леви проекта: „Империята и Множеството“ на Негри и Харт и „Употребата на телата“ на Агамбен
18:30 – 19:00 Огнян Касабов – Краят на капитализма, новата дистопия
19:00 – 19:30 Дискусия
 

8 ДЕКЕМВРИ

Сутрешна сесия:
Модератор: Ангел Игов 
9:30 – 10:00 Силвия Петрова – Усилени тела: съвършената красота и технологията на добавената реалност
10:00 – 10:30 Симеон Кюркчиев – Съвременната здравна утопия – парадоксалната невъзможност на здравото тяло днес
10:30 – 11:00 Ина Димитрова – Без бъдеще: увреждане и утопия
11:00 – 11:30 Владимир Ризов – A World Without Crime: Towards a Utopian View of Criminality
11:30 – 12:00 Дискусия
 
Следобедна сесия:
Модератор: Васил Видински
14:30 – 15:00 Мартина Недялкова – Равенството между половете в социалистически и пост-социалистически Китай: между утопия и реалност
15:00 – 15:30 Георги Герджиков – Микроутопията на интимните взаимоотношения
15:30 – 16:00 Филип Стоилов – PORNUTOPIA – между симулацията и фасцинацията
16:00 – 16:30 Савина Петкова – Интензифицирана безчувственост: утопия на сексуалността в „Живот нависоко” (2018)
16:30 – 17:00 Дискусия
17:00 – 17:30 Почивка
17:30 – 20:00 Александър Кьосев – „Забриски пойнт“ на Микеланджело Антониони и двете реалности
 

9 ДЕКЕМВРИ

Сутрешна сесия:
Модератор: Доротея Табакова 
10:00 – 10:30 Деян Паскалев – Правилата на Играта и Геймърските общности
10:30 – 11:00 Еньо Стоянов – Две употреби на (анти)утопичното въображение днес
11:00 – 11:30 Асен Канев – Новата / стара „виртуална реалност“
11:30 – 12:00 Миглена Николчина – Утопия и трансхуманизация
12: 00 – 12:30 Дискусия
Back